čtvrtek 30. srpna 2018

Demižon s kvasnou zátkou

Demižon s kvasnou zátkou

Doporučujeme začít s dobře dostupným ovocem jako jsou švestky,. Kvasnou nádobu zavřeme kvasnou zátkou , do které napustíme vodu nebo líh. Pro celý proces je důležitá nádoba, nejlépe skleněný průhledný demižon s kvasnou zátkou , která odvádí vznikající oxid uhličitý. Neměl by ovšem stát na slunečním světle. Pokud vám v demižon mošt i kvasí, doporučujeme vybavit kvasnou zátkou.


Demižón môže poslúžiť aj ako demižón na ´´kvašáky´´. První bouřlivé kvašení probíhá tři až šest týdnů. Pokud se v nálevu přestanou objevovat bublinky, doporučujeme vyčkat ještě dva až tři dny a medovinu poprvé stočit. Při kvašení se demižon utěsní kvasnou zátkou. Název je odvozován z francouzského „damme Jeanne“ (paní Jana) na základě legendy, kdy se královna Johana I. Neapolská zastavila na nocleh u skláře nedaleko Draguignanu, který na její počest vyfoukl nádobu nebývalé velikosti a tvaru.


Nabízím nevyuzity zachovalý čistý demizon, s kvasnou zátkou , osobní převzetí možné v Přerově, Zlíně. Sada na kvašení s kvasnou zátkou. Pak vodu scedíme do litrové lahve a květy vyhodíme. Svaříme litry vody s kg cukru a vzniklý cukrový sirup necháme zchladit.


Sirup nalejeme do lahve, přidáme dva oloupané citróny a dva oloupané pomeranče bez jader nakrájené na kolečka a rozpuštěné droždí. Láhev dobře uzavřeme kvasnou zátkou a necháme týdnu. V demižónu musí pod zátkou zůstat vzduchová mezera aby šípkové víno při kvašení nepřekypělo. Demižon dolijeme vychladlou převařenou vodou.


Prodám demižon v plechovým koši s obsahem. Kvasné zátky a těsnění Kvasné zátky a těsnění pro kvasné nádoby, bečky a demižóny. Nastupuje obdobie ,,riadeného ničnerobenia´´ víno bude kvasiť cca – dní, v závislosti od podmienok. Počas kvasenia unikajú bublinky.


Takto pripravený demižon uzatvoríme kvasnou zátkou. Ked je víno vykvasené,už neunikajú. Vše nalijeme do kvasné nádoby, přidáme vychladlý roztok 1. Po tom, co skončí bouřlivé kvašení, doplníme demižon převařenou vodou na maximum objemu nebo použijeme jinou techniku pro zvětšení objemu kapaliny.


Oranžový sud pevný 2litrů s kvasnou zátkou 450kč 10. Sud zelený nový se šroubovacím víkem 1litrů 550kč 11. Tak jsem to letos taky zkusil dle tohoto návodu. Vše hezky bublalo, ale po deseti dnech už nebublá a citron s pomerančema se drží stále u hladiny a nevapadá že by měly klesnout na dno jak je to popsáno v návodu.


Jej najčastejšie využitie je pri skladovaní a prenášaní veľkého objemu tekutín ako sú voda, víno, pivo, pálený alkohol. Roztok přelijeme do čisté nádoby, třeba demižónu s kvasnou zátkou , ale klidně i do plastového kbelíku s víkem. Tekutinu lijeme nejlépe pěkně z výšky, aby se pořádně provzdušnila.


Nádobu neplníme až po okraj, ale necháme jednu pětinu obsahu prázdnou. Způsob přípravy Dejte vařit litr vody a rozpusťte v ní kilo cukru, nechte vychladnout a smíchejte s bezinkovou šťávou (v tomto procesu můžete přidat i koření, ale nemusíte). Na záver tam nalejete ešte rajničku s kvasinkami a demižón zapcháte kvasnou zátkou a po okraji utesníte plastelínou.


Pokial máte nerezový su tak tam nedávam kvasnú zátku ale vrch zakryjem fóliou a dookola ju zaviažem šnúrou. Oxid uhličitý si už nejakú cestu úniku nájde. Je to lehké, dobře se s tím manipuluje, dá se otevřít celý kýbl a má kohoutek, což se hodí na další stáčení.


Jinak během bouřlivého kvašení může medovina přetéci přes kvasnou zátku.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.